Черни диаманти
Черните диаманти по-често дължат цвета си на микроскопични инклузии, отколкото на други елементи, като азот, бор и водород, на които се дължи цветът на повечето цветни диаманти. Черните диаманти имат уникален блясък, тъй като почти напълно абсорбират светлината.
Черните диаманти по принцип са непрозрачни, за разлика от безцветните и цветните диаманти, които са транспарентни. Поради това срезът има малко значение при черните диаманти, тъй като светлината не се отразява и не се пречупва както при другите диаманти. Черните диаманти имат уникален блясък, а така също и типичната твърдост издръжливост.
Чисто черните диаманти са редки и имат висока цена, но повечето диаманти имат сиви ли безцветни зони – тяхната цена достига до около 10 000 долара за карат. Вторичните цветове на черните диаманти са сиво, бяло и др.
Черните диаманти имат необичайни физични характеристики, тъй като се състоят от милиони диамантени кристали и са доста порьозни. Традиционната форма на диаманта е с класическата кристална структура. Черните диаманти приличат на обсидиан или на вулканична скала. Порьозната структура се дължи на включване на газ по време на образуването на диаманта. Другите диаманти се образуват дълбоко в земните недра, където няма достъп на газ.
Черните диаманти рядко се използват в бижутерията, тъй като са изключително трудни за оформяне и полиране. Твърдостта им надвишава тази на другите диаманти, тъй като не се разцепват по равнините на кристала. Това определя приложението им предимно в индустрията.
Черни диаманти се добиват в Бразилия и централна Африка, но не на местата, на които типично се добиват традиционните диаманти. Не е ясно защо находищата на черни диаманти са изолирани от находищата на конвенционалните диаманти.
Има два основни начина за изкуствено оцветяване на диамантите в черно – ирадиация и високотемпературна обработка. Естественият черен цвят на диаманта се дължи на инклузии с черен цвят, като графит или желязо. При ирадиация всъщност се получават тъмнозелено оцветени диаманти. Под действие на високата температура при ниско кислородно налягане диамантът променя формата си и преминава в графит. Естествено черните диаманти имат игловидни неправилни инклузии, разпределени в целия обем, докато инклузиите на термично-оцветените диаманти са концентрирани под повърхността – това е слой графит, образуван повърхностно.
През 90-те години черните диаманти станаха много популярни в бижутерията с комбинацията си с бели или жълти диаманти. Тъй като черните диаманти са редки и трудни за полиране, те се използват под формата на черни малки блокчета. Обикновено това са изкуствено оцветени черни диаманти.
Естествените черни диаманти се различават от изкуствените по няколко признака:
• При изследване със фиброоптична техника естествените черни диаманти са черни на цвят, а обработените – тъмно кафяви или зеленикави.
• Под увеличение х10 ествените черни диаманти имат непрекъснат цвят, а оцветените – петнист.
• При обработка може да се промени електропроводимостта на диамантите.