Фалшиви диаманти

Фалшиви диаманти

Симулираните или „фалшиви” диаманти изглеждат блестящи и красиви като истинските, но не проявяват техните качества.

Естествените диаманти са изградени само от един елемент – въглерод. Те са образувани в земните недра преди милиарди години под действие на високата температура и изключително високото налягане. Диамантите са най-твърдите естествени минерали. Единственият начин да бъдете сигурни, че купувате истински диамант, са лабораторните тестове, проведени от експерти. Когато купувате диаманти, търсете такива, които са придружени със сертификат от водещи лаборатории – AGS, GIA или EGL.

Фалшивите диаманти са изградени от стъкло, минерали или синтетични вещества. Такива са кубичният цирконий, моасанит, бял сапфир, стронциев титанат и др.

 

Кубичен цирконий

Кубичният цирконий е кубична форма на циркониевия оксид, която се произвежда в лабораторни условия – той не е естествен минерал. Поради ниската си цена, издръжливостта си и визуалната си прилика с диаманта, синтетичният кубичен цирконий е най-важният представител на фалшивите диаманти. Кубичният цирконий не може да бъде срязван така остро, както диаманта, и има тенденция към промяна на цвета си в жълтеникаво.

Кубичният цирконий има висока твърдост и добра виталност. Той е синтетичен камък, красив, издръжлив и евтин и се произвежда във всички цветове.

Кубичният цирконий е твърд, оптично чист и най-често безцветен. Той може да бъде произведен в много цветове и може да бъде оформен в много различни форми. Кубичният цирконий стана много популярен през 80-те години, когато Swarovski & Co, световно известният производител на оловен кристал, започна да произвежда кубичен цирконий за масова употреба.

За нетренираното око кубичният цирконий изглежда подобен на висококачествения диамант, но цирконият има по-слаб блясък и по-висока виталност в сравнение с диаманта. Важна разлика е теглото – кубичният цирконий е с около 60% по-тежък от диаманта. Камък с размера на 1-каратов диамант, ще тежи 1.6 карата.

Кубичният цирконий обикновено е чист, докато диамантът съдържа примеси и инклузии. Безцветните диаманти с много висока чистота са изключително редки. Повечето кубични цирконии са напълно транспарентни и чисти при увеличение х10.

Моасанит

Силициевият карбид е минерал се среща рядко в природата, но може да бъде произвеждан в лабораторни условия. Цената на моасанита възлиза на около 10% от цената на съответните диаманти.

Бял сапфир

Белият сапфир е разновидност на минерала корунд. Белият сапфир дължи цвета си на различни примеси, докато чистият корунд е безцветен. Корундът е най-твърдият минерал след диаманта, издръжлив е и е чудесен минерал за бижутерски цели. Съществуват техники за оцветяване на сапфира в синьо и червено.

Итриев гранат

Итриевият гранат прилича на диаманта по блясъка и виталността си. Той се произвежда с помощта на лазерна технология. Безцевтният итриев гранат се използва като заместител на диамантите, но в последно време е заместен от кубичния цирконий.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *