Изкуствени диаманти

Изкуствени диаманти

Изкуствените диаманти са диаманти, произведени с помощта на химически или физически процеси в лаборатория. Както и естествените диаманти, те имат въглеродна кристална решетка.

 

Изкуствени диаманти за първи път бяха произведени на 16 февруари 1953 г. в Стокхолм от най-голямата шведска електрическа компания. Диамантените кристали били произведени под налягате 83 000 атмосфери. Това откритие било запазено в тайна. По-късно изследователи от General Electric публикували собствените си резултати в тази област. Преобладаващата част от синтетичните диаманти нямат високо качество.

Синтетичните диаманти се продават на пазара за около 4000 долара на карат – около 30% по-евтино в сравнение с естествените диаманти. Повечето от синтетичните диаманти са с тегло под 1 карат в сурово състояние. 30-70% от масата им се отстранява в процеса на обработка. Почти всички синтетични диаманти имат интензивно жълто-оранжево оцветяване поради примесите на азот по време на образуването им. Те са красиви, но на пазара има по-голямо търсене за безцветни диаманти.

Синтетичните диаманти имат висока чистота – до VS1 по GIA. Сертификатът по AGS или GIA гарантира покупката.

Gemesis
Gemesis е първата компания, предложила на пазара висококачествени изкуствени диаманти. Синтетичните диаманти се произвеждат с помощта на устройство, в което се поставя чалък естествен диамант в среда от разтопен графит при температура 1500 градуса и налягане 58 000 атмосфери. Така се образува 2.8-каратов диамант, който може да бъде финиран до 1.5 карата.

Диамантите на Gemesis имат жълтеникаво оцветяване, което рядко се среща при естествените диаманти и следователно е характерна отличителна черта. Това оцветяване възниква, когато по-малко от 5 на всеки 100 000 въглеродни атома бъдат заместени с азотни атоми в диамантения кристал. Тези диаманти се произвеждат бързо, лесно и са много популярни.

Gemesis предлага и синтетични цветни диаманти на цена с 20-25% по-ниска от тази на естестевните диаманти, съпоставими по цвят, чистота, срез и каратно тегло. Тези диаманти варират от червено и розово до синьо и зелено и дори светло жълто и оранжево, в зависимост от примесите.

Всички диаманти на Gemesis с тегло над 0.25 карата имат лазерна инскрепция с името на Gemesis и сериен номер. Диамантите с тегло над 1 карат се придружават от сертификат за автентичност на EGL USA.

Apollo Diamond
Apollo Diamond произвежда диаманти по техника с ниско налягане и повишен контрол върху примесите. Apollo Diamond произвежда безцветни и цветни диаманти – розови, сини, кафяви, дори черни.

LifeGem
LifeGem произвеждат диаманти по уникална технология – от въглеродни останки от членове на семейството или домашни любимци. Компанията използва праха от кремацията или коси от починал или жив любим човек, за да създаде вашия диамант.

Въглеродът се загрява при контролирани условия до превръщане в графит, който се поставя в хидравлична преса. При висока температура и налягане графитът се превръща в диамантен кристал за около 24 седмици. Колкото повече време прекара в пресата, толкова по-голям е размерът на образувания кристал. Суровият кристал се подляга на обработка и се оформя според желанията на клиента.

LifeGem използва емоционалната сила на загубата на любими хора и животни, поради което цената на тези синтетични диаманти е много по-висока от тази на естествените. Цените започват от около 3000 долара за 0.25 карата, 6000 долара за 0.5 карата и 15-20000 долара за 1 карат.

LifeGem има офиси в САЩ, Европа, Великобритания, Япония, тайван, Австралия и Канада.

Adia Diamonds
Adia Diamonds използва висока температура и високо налягане за производство на висококачествени синтетични диаманти – безцветни, жълти и сини. Цената на жълтите диаманти е около половината от цената на естествените диаманти с подобен цвят. Adia Diamonds подчертават, че техните диаманти са екологични и не са свързани с конфликти.

Chatham
Chatham е лидер в производството на синтетични рубини, сапфири, александрити и опали. Днес Chatham произвежда и диаманти – жълти, розови и сини. Цената на жълтите диаманти е подобна на тази на естествените безцветни диаманти, а на розовоти е и сините – с около 50% по-висока.

Tairus
Tairus произвежда голямо разнообразие от синтетични камъни – есмералди, рубини, сапфири. Производството на диаманти е относително отскоро и комапнията продължава да подобрява качеството на произведените диаманти. Диамантите на Tairus са основно жълти, включително и интензивно жълни, оранжеви и с цвят на коняк.

New Age Diamonds
Руска компания за производство на синтетични диаманти. New Age Diamonds въведе уникален метод за произвоство на диаманти – от бебешка коса. Диамантите се произвеждат в различни цветове, сред които най-евтини са жълтите и най-скъпи – червените. Цената им е около 4-6000 долара за карат.

Разграничаване на естествените от синтетичните диаманти

Диамантите с размер над 1 карат задължително се проверяват за автентичност. Със съвременните технологии синтетичните диаманти могат да бъдат разграничени от естествените.

Някои лаборатории използват два метода за идентифициране на синтетични диаманти – спектрална характеристика на абсорбираната и излъчената светлина и ултравиолетова светлина за изследване на вътрешната кристална структура. С тези техники се откриват дори атомин дефекти в кристалната структура на диаманта.

Диамантите нарастват около свой вътрешен център. Синтетичните и лабораторно третираните диаманти (за промяна на цвета на естествения камък) имат различна структура. Тези разлики в структурата показват дали диамантът е естествен или изкуствено създаден. Средният купувач обаче не може да установи разликата без помощта на лабораторията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *