Жълти диаманти
Жълтите диаманти са най-разпространените заедно с безцветните. Ще срещнете тези диаманти под името fancy yellow или canary.
Системата D-Z на GIA e приложима към безцветните и жълтеникавите диаманти. Диамантите с тон и наситеност на цвета над Z се означават като жълти (Fancy).
Цветът Fancy Yellow се дели на четири подкатегории – светло жълт, жълт, интензивен и силен; в тази последователност се повишава и цената на диамантите. Диамантите с най-силно жълт цвят са толкова редки, колкото и сините и розовите диаманти.
Въпреки че жълтеникавото оцветяване при безцветните диаманти не е желано, интензивният жълт цвят е оценяван високо. Жълтият цвят на диамантите варира от лимонено жълто до ярко жълто. Най-ярките жълти диаманти са най-редки и най-скъпи.
Жълтият цвят на диамантите се дължи на наличието на азот и е най-разпространеният елемент в диамантите. Вторични цветове, които влияят върху основния цвят, са оранжево, зелено, кафяво, сиво и маслинено-зелено.
Подобрението на цвета на жълтите диаманти добре възпроизвежда естествените цветове и не е лесно различимо с просто око. За целта е необходима инфрачервена спектроскопия. Единствената гаранция за произход на цвета е сертификатът за цветни диаманти на GIA. Тази лаборатория има стриктни стандарти за оценка на цвета, тона и наситеността на цветните диаманти.
Бъдете внимателни, ако купувате цветен диамант без сертификат на GIA за цветни диаманти. Някои търговци посочват за жълти диаманти, които имат по-нисък цвят, което е свързано и с голяма разлика в цената.
За подчертаване на жълтия цвят, жълтите диаманти обикновено се монтират в жълти златни сплави и понякога под основата им има златна метална пластинка. Това създава по-дълбок цвят и добра визия на диаманта ви, но в такива условия неговият цвят не може да бъде точно определен. Цветът на диамантите се определя в свободно състояние. Ако купувате монтиран диамант, задължително е той да е придружен със сертификат на GIA.