Цветни диаманти

Цветни диаманти

Диамантите се срещат в множество цветове. Преобладаващата част от диамантите, които се използват в бижутерията, са безцветни до леко жълтеникави. Най.скъпи са безцветните диаманти (които абсорбират в еднаква степен светлинни вълни с всякаква дължина) и цветните (fancy) диаманти, поради тяхната рядкост и уникалност.

 

Цветът на диамантите се дължи на наличието на естествени елементи в тях, като азот, бор и др., които са включени в структурата на диамантите в процеса на образуването им.

Всеки цветен диамант е уникален и различен не само поради цвета си, но и поради среза и финирането си. Повечето от цветните диаманти се оформят като кушон или радиант – тези форми осигуряват най-добра дълбочина на цвета. По-плиткият срез усилва отразяването на светлината и блясъка на диаманта, а по-дълбокият срез задълбочава цвета.

Цветът е най-важният фактор, определящ красотата и стойността на камъка. Цветът на камъка се определя от четири основни фактори – цвят, тон, наситеност и разпределение на цвета.

Цветът се определя от отражението на светлинните вълни със специфична дължина – червена, оранжева, жълта, зелена, синя, индиго, виолетова. Колкото по-чист е цветът, толкова по-висока е цената на диаманта. Тъй като цветните диаманти се образуват в естествени условия, те обикновено съдържат множество примеси и имат един основен и един или повече допълнителни цветове.

Тонът на цвета определя колко ярък или тъмен изглежда камъкът в зависимост от това колко черно, кафяво или жълто съдържа.

Наситеността на цвета е интензитетът на дадения цвят. Колкото по-наситен е цветът, толкова по-скъп е камъкът.

Разпределението на цвета отразява доколко равномерно е разпределен цветът в камъка.

 

Цветните диаманти са истинска геологична рядкост. На всеки 100 000 диаманти с цвят D и без инклузии и дефекти се пада един цветен диамант, и то най-вероятно с инклузии. Красотата и редкостта на цветните диаманти е причина за огромния интерес към тях и високите им цени.

Най-редки са червените диаманти. Сините и зелените диаманти също са изключително редки. Следват виолетовите и розовите диаманти, след тях са оранжевите и маслинено-зелените. Диамантите с жълт и кафяв цвят, цвят шампанско, сив и черен цвят са умерено редки.

През 80-те години в западна Австралия бе открита мината Argyle, която доставя диаманти с наситен, ярък и интензивен розов цвят. На всеки 39 милиона карата диаманти, получени от тази мина, само 40 карата са с розов цвят.

Наситеност на цвета

Наситеността на цвета се класифицира в няколко степени. Първо се посочва основния цвят, а след него и допълнителните цветове.

Важно е да се знае, че при цветните диаманти чистотата не е определяща, тя е на втора позиция след интензитета на цвета на диаманта.

Подобрение на цвета

Поради редкостта и високата цена на естествено оцветените диаманти, учените разработиха процес за оцветяване на диамантите. Най-често използваният процес е ирадиация. При този процес естествени диаманти се подлагат на действието на високоенергийни частици (алфа, бета, гама, неутрони, рентгенови лъчи, микровълни) в лабораторни условия. Допълнително подобрение на цвета се постига чрез загряване до 1400 градуса. Обработените по този начин диаманти са естествени и красиви.

Доказателство за това, че цветът на диаманта е естествен, може да бъде дадено само от гемологична лаборатория. При покупка на естествен диамант е задължително да бъде придружен със сертификат, удостоверяващ произхода на цвета му.

 

При зелените диаманти разграничаването на естественото от изкуственото оцветяване е трудно, тъй като процесът на ирадиация може да настъпи и естествено. Поради тази причина продажбата на зелени диаманти, въпреки редкостта им, е доста трудна дори при наличие на документ за произхода на цвета.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *