Годежен пръстен

Видове годежен пръстен

Годежните пръстени се срещат в много разнообразни стилове и форми и се изработват от различни скъпоценни метали. Стилът им варира от елегантен единичен камък до масивен античен обков с множество скъпоценни камъни. Преди да изберете модела на обкова, трябва да изберете формата и размера на диаманта, тъй като именно диамантът е скъпия елемент от пръстена и повечето метални обкови са предназначени за специфични по размер и форма диаманти.

Металният обков на годежния пръстен се състои от халка, която се поставя върху пръста, и от глава, в която се поставя камъка. Халката може да съдържа кухини, бразди, каналчета, в нея могат да бъдат монтирани допълнителни малки камъчета, с които да се създадат множество специални ефекти. Главата може да се среща под различни вариации.

Захващане на камъка със зъбчета

Захващането на диаманта със зъбчета (prong setting) е най-популярният метод за фиксиране на единични диаманти в пръстена. Този вид обков поставя акцента върху самия диамант. Зъбчетата са малки метални пластинки, които преминават над периферния ръб на диаманта и го фиксират сигурно. Те лесно се адаптират към индивидуалния размер на камъка, дори ако той е малко по-голям или по-малък от предвидения. В зависимост от формата на диаманта, зъбчетата могат да бъдат три, четири, пет, шест или дори до 12. За диаманти с островърха форма, като маркиз, круша и принцеса, зъбчетата се оформят във V-образна форма за допълнителна защита на острия връх. Зъбчетата могат да започват от обща основа върху халката, както е при стила Tiffany, или да излизат от обща плетеница, която позволява по-ниско поставяне на диаманта, докато при Tiffany зъбчетата се разклоняват от обща точка и изискват известна височина, за да освободят място за размера на диаманта.

Периферен обков

Периферният обков (bezel setting) е яка от скъпоценен метал, която обхваща част от диаманта. Той е по-труден за изпълнение, тъй като изисква прецизно напасване към формата и размера на индивидуалния диамант. В метала се изрязва легло за диаманта, в което се поставя камъка и ръбовете на метала внимателно се занитват върху ръба на диаманта, така че около 10% от повърхността на диаманта остава покрита от метала. Металната яка може да е пълна или частична, да захваща диаманта само в определени зони. Периферният обков има предимство, когато покрива периферни зони на диаманта с включнеи инклузии.

Канално захващане

Каналното захващане (channel setting) е много популарно в т. нар. eternity пръстени, тъй като осигурява добра защита на диамантите. При него няма открити ръбове на диаманта и камъкът е защитен от увреждане.

Невидимо захващане

Невидимото захващане (invisible setting) е най-трудоемкото. При него камъните „плуват” в метала или покриват повърхността му без да оставят видим метал. Обикновено за целта се използват квадратни или правоъгълни камъни, които да осигурят непрекъсната повърхност. Камъните се свързват заедно посредством множество различни техники – мрежа от метални елементи, пластинки и гредички, фиксиращи плътно камъните. Не всички невидими захващания са дълготрайни, така че бъдете внимателни с „добрите сделки”. Тези захващания са много трудни за поправка, ако камък изпадне или се повреди. Те се използват обикновено за включване на група от камъни.

Захващане чрез напрежение

Този тип захващане (tension setting) има предимството на видуалния ефект на диаманта без метална основа отдолу. Диамантът се притиска между двата отворени края на пръстена. Във всеки от тях има улей, в който навлиза периферния ръб на диаманта. Тези пръстени се изработват от специални сплави, осигуряващи паметта на метала, а допълнителна термична обработка осигурява пружиниращия му ефект върху камъка.

Облицовка

Значителни части от пръстена могат да бъдат покрити или облицовани с диаманти (pave setting). При този начин на изработка малки диаманти се поставят в спезиални вдлъбнатини на пръстена. Обикновено те са с еднакъв размер и вид и се подреждат в правилни фигури. Колкото по-прецизен е срезът на диамантите, толкова по-добре изглеждат готовите фигури. За целта обикновено се използват кръгли диаманти, тъй като осигуряват най-добър блясък. Цената на тези пръстени се опраделя в значителна степен от вложеното време и труд за изработката.

Мънистовидно захващане

То е разновидност на облицовъчното, но диамантите са по-големи и между тях остават по-големи пространства (bead setting).

Вграждане на диамантите

Диамантите се разполагат в дълбочината на метала (flush setting), така че само повърхността им остава открита, на нивото на повърхността на метала. При тази техника през диаманта не преминава достатъчно светлина. Този начин на вглаждане на диаманта осигурява значителна защита на камъка и се използва предимно за мъжки пръстени.

Групово включване на диаманти

Представлява групово включване (cluster setting) на няколко диаманта, подредени в различни форми – цветни, геометрични или абстрактни. Често тези форми са триизмерни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *