Флуоресценция

Флуоресценция

Флуоресценцията на диаманта е форма на излъчване на светлина под действието на ултравиолетови лъчи. Такава светлина има в нощните клубове, салоните за красота, такава е светлината на лучинисцентните лампи, а дори и директната слънчева светлина. Диамантите излъчват светлина, когато съдържат малки количества от елемента бор. Най-честият цвят на флуоресценция е синият, но се среща и жълт, зеленикав, зелен, бял и розов.

Около 35% от качествените диаманти имат флуоресценция, която може да бъде наблюдавана под УВ светлина. Около 10% от качествените диаманти имат достатъчна флуоресценция, която може да бъде забелязана като разлика в цвета на диаманта под бяла светлина, слънчева светлина или флуоресцентна светлина. При по-малко от 2% от диамантите нивото на флуоресценция е достатъчно високо, за да влоши вид ана диаманта – диамантът може да изглежда мъглив или млечен.

Лабораториите използват различни критерии за класифициране на интензитета на флуоресценция.

Влияние върху цената на диаманта

Преди години се смяташе, че флуоресценцията подобрява цвета и вида на диамантите, особено на тези с жълтеникаво оцветяване. Диамантите с флуоресценция се предпочитаха пред  тези без флуоресценция. Това се дължи на факта, че безцветните диаманти със силна флуоресценция приличат на много редките сиаманти с реалне син цвят. Терминът „синьо-бяло” се отнася до безцветните диаманти (D, E и F) със силна синя флуоресценция. Този термин днес се употребява рядко, тъй като бижутерите вече не оценяват така високо флуоресценцията.

Мнението за флуоресценцията се промени, когато в сертификатите започна да се отбелязва степента на флуоресценция. В началото информацията за флуоресценцията се посочваше като допълнителна информация за идентификация, но с времето започна да засяга и стойността на диамантите.

Следната таблица представя ефекта на флуоресценцията върху цената на диамантите.

Цвят Флуоресценция IF-VVS VS SI-I3
D E Много силна -10 до -15% -6 до -10% 0 до -3%
Силна -7 до -10% -3 до -5% 0 до -1%
Средна -3 до -7% -1 до 2% 0
Слаба 0 0 0
F G H Много силна -7 до -10% -3 до -5% 0
Силна -5 до -7% -2 до -3% 0
Средна -1 до -3% 0 до -2% 0
Слаба 0 0 0
I J K Много силна 0 до 3% 0 до 3% 0 до 3%
Силна 0 до 2% 0 до 2% 0 до 3%
Средна 0 до 2% 0 до 2% 0 до 2%
Слаба 0 0 0

Съвет. За безцветни диаманти (G, H, I и J) леката флуоресценция има неутрален или позитивен ефект върху вида на диаманта. За диамантите с J-K цвят умерената флуоресценция може да бъде оправдана при покупката на по-голям диамант на същата цена. За безцветните диаманти (D, E и F) се препоръчва покупката на диаманти без флуоресценция с изключение на случаите на изкючително добър размер или срез при лека флуоресценция.

Ново изследване на GIA показа, че флуоресценцията все пак има положителен ефект върху общия вид на диаманта. Флуоресценията има благоприятен ефект върху цвета само за сините емисии. Жълтата флуоресценция понижава качеството на диаманта.

Според GIA флуоресценцията не оказва осезаем ефект върху цвета и вида на диаманта при изглед отдолу. При изглед отгоре диамантите със силна и много силна флуоресценция имат по-добър цвят в сравнение с диамантите с по-слаба флуоресценция. Ефектът на флуоресценцията върху цвета е най-забележим при ниските цветове (I-J-K). Потребителите не разграничават добре ефекта на флуоресценцията върху цвета и транспарентността.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *